România a învins greu, dar meritat Cehia la EURO 2016

0
331

Naționala feminină de handbal a României a învins greu Cehia, cu scorul de 30-28 (17-14), marți, la Helsingborg, în penultimul său meci din Grupa a II-a principală a Campionatului European – EURO 2016 – din Suedia.

Tricolorele au câștigat cu mari emoții în fața incomodei echipe a Cehiei, la capătul unui meci mai puțin reușit față de precedentele.

Finalul a fost dramatic, cu România atacând cu două jucătoare în plus în ultimul minut, dar Crina Pintea a recuperat senzațional o minge cu 30 de secunde înainte de final, la 29-28 pentru echipa noastră, iar apoi tot ea a marcat, parafând succesul echipei antrenate de Ambros Martin.

România a controlat jocul de la un cap la altul al partidei, a condus de multe ori la o diferență de trei goluri, dar nu a fost capabilă să se desprindă decisiv, irosind numeroase oportunități.

Echipa noastră a avut 4-1 (5), 8-5 (9), 11-8 (16), 13-10 (19), 15-12 (23), la pauză fiind 17-14. În partea secundă, România a condus cu 19-16 (37), dar Cehia a reușit să egaleze în premieră (dupa 1-1 in debut), 20-20 (42), iar apoi a ratat de două ori șansa de a trece în avantaj. România a revenit la cârma partidei, 22-20 (45), a fost egalată din nou, 23-23 (49), însă a reușit trei goluri consecutive, 26-23 (51), chiar cand a avut parte de eliminari temporare, iar apoi a avut 29-26 (57), câștigând cu 30-28.

Crina Pintea a fost motorul principal in acest meci, jucand bine pe ambele faze, iar Cristina neagu a reusit din nou 10 goluri.

România: Paula Ungureanu (4 mingi apărate), Denisa Dedu (4 mingi parate) — Aneta Udriștioiu (2 goluri), Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2), Crina Pintea (6), Cristina Neagu (10), Cristina Florică, Cristina Laslo (1), Ana Maria Iuganu (1), Cristina Zamfir (2), Oana Manea (2), Mădălina Zamfirescu (3), Laura Chiper (1). Selecționer: Ambros Martin.