Calificare spectaculoasa pentru ACS Poli

0
219

Baietii lui Ionut Popa merg in sferturi! ACS Poli Timișoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii la fotbal, miercuri, după ce a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 2-1 (1-1), pe teren propriu.

Oaspeții au deschis scorul rapid, prin Florin Cioablă (3), dar bănățenii au restabilit egalitatea prin Andrei Artean (16). Marius Croitoru (81) a marcat golul victoriei și al calificării, din lovitură liberă.

Portarul echipei oaspete, Victor Rîmniceanu, a părăsit terenul în minutul 28 cu o comoție, după o ciocnire cu Bocșan. Rîmniceanu a fost transportat la spital după ce a primit îngrijiri pe gazon, timp de mai multe minute.

În sferturi, ACS Poli va juca în sferturi cu învingătoarea dintre Concordia Chiajna și Pandurii Târgu Jiu, pe 7 sau 8 septembrie.

ACS Poli Timișoara — FC Viitorul Constanța 2-1 (1-1), Stadion ”Dan Păltinișanu” — TimișoaraAu marcat: Andrei Artean (16), Marius Croitoru (81), respectiv Florin Cioablă (3).Arbitru: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenți: Alexandru Vodă (Alba Iulia), Adrian Mărginean (Aiud); arbitru de rezervă: Omar Cristian Dumitrică (Craiova)

ACS POLI: Straton – Sorescu, Seroni, Bocsan, Vadrariu, Artean, Barbut, Croitoru, Carstocea, Vraciu, Elek. Au mai jucat Mailat, Popovici si Doman