Timişoara, aeroport de rezervă pentru marile companii aeriene

0
230

aeroport

Încă o companie aeriană a ales Aeroportul Internaţional Timişoara Traian Vuia ca aeroport de rezervă. Este vorba de Turkish Airlines, anunță reprezentanții aerogării.

Astfel, dacă aeronavele companiei nu pot ateriza pe aeroportul Belgrad din cauza condiţiilor meteo nefavorabile (ceaţa în principal) , aeronavele vor fi redirecţionate la Timişoara. Această decizie a fost luată de compania aeriană datorită condiţiilor excelente ale infrastructurii existente pe Aeroportul Timişoara: pista de 3500 m care poate asigura aterizarea oricărui tip de aeronavă şi sistemului de balizaj luminos şi de radionavigaţie performant pentru aterizare în condiţii de vizibilitate redusă.

In plus, serviciile profesionale oferite pasagerilor şi personalul specializat asigură eficienţă în desfăşurarea în condiţii optime a operaţiunilor aeriene.